İngiltereLondraSanatSeyahat

Müzeler Şehri Londra

Bence müzeler hem tarihe tanıklık ederken hem de sergiledikleri eserler ve barındırdıkları kültürü satmaya yönelik en önemli araçlardan biri. INK Media‘da Micheal ile görüşürken böyle bir cümle kurduğumda önce şaşırdı ama sonrasında bana sonuna kadar katıldığını belirtti. Müzelerin zenginliği aynı zamanda da o medeniyetin hazinesi niteliğinde. Bu hazineyi ne kadar çok insana ulaştırırsanız o kadar etkili olmaz mı? Hele bu bu insanlar sizin kültürünüzü tanımak için, yaşam alanlarınızı görmek için gelmiş turistlerse.

Londra’da neredeyse tüm müzeler ücretsiz. En temel olanlarından en niş olanlarına kadar. Günlerce gezerek bitiremeyeceğiniz kadar fazla seçenek var. British Museum, National Gallery, Victoria&Albert Museum, National Science Museum, Tate Modern vb. Sadece British Museum‘a günlerinizi ayırmanız lazım.

Sonunda Tate

Ben daha önce pek çok kez diğer müzelere gitmeme rağmen Tate Modern‘e bir türlü gidememiştim. Bu seferki ziyaretimde programımdaki ana ziyaret mekanlarından biriydi. Eski bir sanayi tesisini modern sanatın en önemli eserlerini sergilemek üzere dönüştürülürken, binanın bütüncül yapısını korurken aynı zamanda çok modern bir sanat galerisi elde edilmiş. Londra’nın güneyinde, Themes nehrinin karşı yakasında yer alıyor. Waterloo istasyonuna kadar gidip oradan nehrin kenarında yürüyebileceğiniz gibi Millenium Köprüsünü kullanarak da direkt Tate Modern’e gelebilirsiniz. Tamamını gezemesemde gezdiğim galeriden seçtiğim eserleri ayrıca bir galeri olarak paylaşacağım.

Londra’da görmeniz gereken bir diğer müze de Victoria & Albert Müzesi. Royal Albert Hall‘un yanıdan Exhibition Road‘dan yürüyerek V&A müzesine erişebilirsiniz. Benim kaldığım Beit Hall buraya çok yakın olduğu için şanslıydım. Tamamını gezemeseniz bile cafesinde oturup birşeyler için. Yine aynı yol üzerinde bulunan National Science Museum benim özel ilgi alanıma girdiği için gezdiğim ve tavsiye ettiğim müzelerden denilebilir.

British Museum‘u da anlatmaya sayfalar yetmez ama mutlata uğrayıp bir kaç galeriyi, en azından mimari yapısını ve avlusunu görmenizi tavsiye ederim.

Londra genelinde onlarca büyük küçük müzeyi ücretsiz dolaşabilirsiniz. Başta da belirttiğim gibi buralar sizin kültürünüzü sattığınız dükkanlar. Bence alınacak 5-10 liradan öte bu müzelerle insanlara verdiğiniz his, duygu, bilgi çok daha önemli. Ülkemizde maalesef müzeler ya gereksiz pahalı. Daha da kötüsü yabancılardan çok daha fazla ücret talep ederek buraları bir turizm gelir kapısı olarak görmektense herkese ücretsiz yapmak ve müzeleri ciddi kültür ve sanat merkezleri haline getirmek ne kadar güzel olurdu.

Previous post

Londra Seyahat Notları - 2.Gün Notting Hill, Portobello, Görüşmeler ve Londra

Next post

Günübirlik Lezzet Turu - Gaziantep

The Author

Kamil Mehmet ÖZKAN

Kamil Mehmet ÖZKAN

Digital Transformation Evangelist, New Media, Speaker, Blogger, Büyük Dönüşüm, Zubuf

No Comment

Bir Cevap Yazın