ABDLos AngelesSeyahat

Los Angeles Seyahati Öncesinde Notlar

Los Angeles gördüğüm şehirlerden yapısı ile beni en çok etkileyenlerden biriydi. “car city” kavramı ile ilk kez karşılaşmış olduğumdan olacak. Alışık olduğumuz caddeler, sokaklar, yüksek konutlar ve insan kalabalığı neredeyse yok denecek kadar az. Her yer müstakil bahçeli Amerikan evleri, geniş yolları ile kalabalığı ancak yollarda araç trafiği olarak görebileceğiniz bir yer. Eğer işiniz ve programınız belli ve iyi bir araç da kiraladıysanız eğlenceli, ama bir o kadar da sıkıcı olan bir şehir. Elime bir harita alıp sokaklarını gezeyim, tarihi yapıları göreyim diyen turistlerdenseniz bu şehir size göre değil. Ancak kendi özelinde pek çok yapılacak özel aktivite barındırıyor. Los Angeles seyahati öncesinde okumanızın faydalı olabileceğini düşündüğüm notları yazdım.

Santa Monica Pier - Zubuf
Santa Monica Pier’de eğlenceli vakit geçirip efsane Route 66’ın en sonunda lezzetli yemekler yiyebilirsiniz.

Eğer şöyle bir doğu yakasını gezeyim diyorsanız bence dikkat etmeniz gereken bazı notları paylaşmak isterim.

Gitmeden önce;

– Gitmeden önce mutlaka geniş bir araç kiralayın ve havalimanından teslim alacağınıza emin olun. Geniş araç bir süre sonra alışverişten çoğalan valizler için önemli.

– Araçta mutlaka GPS olmalı. Cep telefonu uygulaması ile idare edeceğim derseniz araç şarj kiti ya alın ya da yanınızda götürün. GPS en çok kullanacağınız teknoloji.

– Şehirde pek çok konaklama seçeneği var ancak sadece gezmek için gidiyorsanız Booking.com’dan iyi yorumlar almış bir motel fazlasıyla size konforlu bir deneyim sunacaktır. Japonya veya Avrupa’nın aksine odalar ve yataklar geniş. Zaten çok fazla otelde vakit geçirmiyorsunuz.

– Kahvaltı için damak tadınıza göre fastfood veya bakery seçebilirsiniz. Otellere bu konuda güvenmeyin. En azından büyük bölümüne. Biz her sabah Burbank’ta bir Porto’s Bakery‘e gidip kahvaltımızı yapmıştık. Cinnamon Roll’u mutlaka deneyin. Bol bol yeyin 🙂

– Biz Griffith Park, Hollywood ve Santa Monica’ya gitmesi kolay olsun diye Colorado BV. tarafında kalmıştık. Şehrin çok güneyinde kalmanıza gerek yok. (Orange Country’de tanıdığınız yoksa tabi :))

– Bir akşam Griffith Park’ta gözlem merkezine de gitmenizi tavsiye ederim. Akşam LA bir başka görünüyor. Şansınız varsa ve biraz da sabrederseniz bir gezegeni yakından gözlemleyebilirsiniz.

Walk of Fame - Hollywood
Los Angeles Seyahati ve vazgeçilmez Hollywood yıldızlarının isimlerinin yer aldığı Walk of Fame

– China Theatre ve Kodak Theatre görülmesi gereken yerlerden. Buraya gitmişken olmazsa olmaz Amerikan rüyası Hall of Fame Street‘ten de gecmiş oluyor ve istediğiniz yıldız ile foto çektirebiliyorsunuz. (Kaldırım üzerindeki yıldızlardan bahsediyorum.) Biz Akademi ödüllerinden hemen sonra gittiğimiz için ödülün verildiği sinema salonunda ünlülerin oturduğu yere kadar göstermişlerdi.

Universal Studios bence görülmesi gereken yerlerden. Eğlenceli birgün geçirmekten öte şansınız varsa canlı film çekimlerinin yapıldığı stüdyoları da görebiliyorsunuz. İzlediğimiz popüler filmlerin çekildiği yerleri görünce hayal kırıklığına uğrayabilirsiniz.

– Adrenalin tutkunları mutlaka Six Flags Magic Mountain’a mutlaka 1 gün ayırın. Escape From Kripton’a binerken en yükseğe çıktığınızda uçsuz bucaksız Kaliforniya tepelerine iyice bakmanızı öneririm. 360 derece dönen rollercoster’ların her çeşidi burada var.

Alışveriş ve San Francisco

– Eğer vaktiniz varsa mutlaka “Highway 1” rotası üzerinden San Francisco’ya gidin derim. Ancak o kadar vaktiniz yoksa Santa Barbara’ya, hatta biraz daha giderek sahil şeridinden Monterey’e kadar gidebilirsiniz. Okyanus kenarında pek çok mini kasaba geçeceksiniz. Şansınız varda hava açıksa manzaranın tadınız çıkarın.

Big Sur National Park - highway one route
Los Angeles’tan San Frnacisco’ya Highway 1 rotası üzerinden gidecek olursanız Big Sur parkının güzelliklerini de göreceksiniz.

– Eğer San Francisco’ya gitmeye karar verdiyseniz öyle çok acele etmeyin. Bir gece Big Sur parkında yer alan okyanus manzaralı motelde dinlenin. Sahile inip okyanus ve dalgaların sesinde dinlenin. Biraz ilerledikten sonra deniz aslanlarını sevmek için yine durmanız gerekecek.

– Alışveriş için mutlaka outlet cennetlerini bulmanız gerekiyor. Ontario Mills öne çıkanlar arasında. Neredeyse aradığınız herşeyi burada bulabilirsiniz. Alışveriş için yolu da hesaba katarsak bir gün ayırmanız gerekecektir. Bunu göz önünde bulundurarak tatilinizi planlayın.

– Los Angeles ABD’de gittiğim şehirler arasında tatil yapmak için en ideal olanlarından. Santa Monica Pier’de yemek yemek veya sahilde her sabah koşu yapmak için bile gidilebilir. Hava genelde ideal. Ne sıcak ne soğuk.

Los Angeles seyahati için faydalı olacağını düşündüğüm tatil notları bunlar. Atladıklarım aklıma geldikçe güncelleyeceğim. Her bir deneyim için bol bol fotoğraf çekmiştim. Zamanla onları da setler halinde yayınlayacağım. Siz daha önce gidip daha farklı deneyimler yaşadıysanız yorum alanında paylaşırsanız sevinirim. Keyifli geziler. Daha önceki Los Angeles yazılarıma buradan ulaşabilirsiniz.

Kamil Mehmet ÖZKAN

Previous post

Karanlıkta Yaptıkların Aydınlıkta Önüne Çıkar - Michael Phelps

Next post

Canlı Seyahat Blogu - Yıllar Sonra Gezgin Olarak Londra Seyahati

The Author

Kamil Mehmet ÖZKAN

Kamil Mehmet ÖZKAN

Digital Transformation Evangelist, New Media, Speaker, Blogger, Büyük Dönüşüm, Zubuf

No Comment

Bir Cevap Yazın