İngiltereLondraSeyahat

Londra’da Alışveriş – Canlı Seyahat Blogu

Londra en büyük finans ve ekonomi başkentlerinden biri olunca alışveriş için de önemli merkezlerden biri haline geliyor. Gerçi globalleşme ile birlikte artık erişim mekan tanımazken gördüğüm kadarıyla Ortadoğu’nun petrol zenginleri ve Asya’nın yeni girişimcileri burayı tercih ediyor. Londra’da alışveriş önemli bir etkinlik onlar için.  Ama bizi sınırsız bütçelerin çoğu zaman statü kazanmak için harcadıkları yüksek bütçeler çok da ilgilendirmiyor.

Ben yurtdışında alışveriş yapacaksam Türkiye’de bulamadığım ve Türkiye’ye kargo ile de getirtemediğim şeyleri tercih ediyorum. Bir de oraya özgü bulabileceğim şeyler ve bir de Türkiye’de olmasına rağmen sebepsiz yere çok pahalı olan şeyler. Evet alışveriş yapmayı seviyorum.

Londra‘da birşeyler satın almak isterseniz Oxford Street boyunca hemen her türlü mağazayı bulmanız mümkün. Ama alışveriş mabedi gezmek istiyorum derseniz Harrods, Harvey Nicholas ve tabi ki Selfridge’s mutlaka bir kez görmelisiniz bence. Hiçbir şey almasanız girdiğinizde ihtişam ve tüketimin birbirine bu kadar yaklaştığını görebilirsiniz. Diğer yandan şehri de turlamak isterseniz Oxford Street’ten British Museum yönünde ilerlerken sağa Regent’s Street tarafına doğru yönelebilirsiniz. Bu cadde de yine ünlü moda ve tasarımcıların mağazalarının yer aldığı yerlerden. Apple Store, Uniqlo ve Hamley’s buradaki favorilerimden. Hamleys’e en son kızıma oyuncak almak için girdiğimde çıkmakta bayağı zorlandım. Yine aynı cadde üzerinde Whittard‘a girip çay ve kahve çeşitleri içinde kaybolmak da büyük keyiflerimden.

Caddenim sonunda Piccadilly Circus‘a çıkıyorsunuz. Burası da yine cafe ve restoranların mağazalar ile bir arada olduğu yerlerden. Lego ve M&M’s mağazaları da buradaki favorim.
Eğer daha özel birşeyler, butik mağazalar bakayım derseniz sizi SOHO bölgesinde ara sokaklarda kaybolmayı öneriyorum. Son gittiğimde Monocle‘a uğramak için Manchester Square taraflarına gitmiştim. O bölgede de çok şık cafeler ve butik mağazalar keşfettim.

Lokal Gibi Alışveriş İçin Notting Hill Gate Bölgesi

Yok ben heryerde bulabileceğim ürünleri kendime yük yapmak istemiyorum gerçekten lokal birşeyler keşfetmek istiyorum derseniz o zaman sizi Notting Hill Gate ve Portobello Street‘e alalım. Notting Hill filmini izlediyseniz zaten aşinasınızdır. Ben sabah erken saatlerde gittiğim için yeni yeni kuruluyordu pazar ancak gerçekten orijinal şeyler keşfetmeniz büyük olası.

Londra’da alışveriş bölgeleri bunlarla sınırlı değil. Daha güney Londra’yı keşfetmedik. Orayı ben de çok merak ediyorum. İstanbul’daki Anadolu Yakası gibi kabaca konumlandırabiliriz. Sadece şunu da yazayım Borough Market’e gidip hem farklı lezzetleri tadabilir hem de yanınızda götürmek için bolca alışveriş yapabilirsiniz.

(Londra ile ilgili diğer yazılarıma buradan ulaşabilirsiniz. 1,2)

 

 

Previous post

Londra'ya Giriş ve Ulaşım - Canlı Seyahat Blogu

Next post

Londra Seyahat Notları - Görüşme ve Ziyaretler 1. Gün

The Author

Kamil Mehmet ÖZKAN

Kamil Mehmet ÖZKAN

Digital Transformation Evangelist, New Media, Speaker, Blogger, Büyük Dönüşüm, Zubuf

1 Comment

  1. Gülden
    24 Eylül 2017 at 9:59 PM — Cevapla

    Harika yazılarınızın devamını bekliyoruz.

Bir Cevap Yazın