Kuala LumpurMalezyaSeyahat

Kuala Lumpur Gezi Notları 1 – Şehir’de Ulaşım

Kulala Lumpur’da ulaşım olanakları çeşitli. Gezerken ulaşımı çok dert etmeyeceğiniz bir şehir burası. Şehrin pek çok yerine metro ve tren sistemi ile ulaşabiliyorsunuz. Diğer yandan Uber ve Grab’den de taksi veya daha geniş araç talep edebiliyorsunuz. Günün belli saatlerinde trafik olduğunda metro sistemini kullanmak en iyi çözüm olabilir. Ancak Asya’dayız ve nüfusun yoğun olduğu bir şehir burası. Her Asya ülkesinde olduğu gibi burada da Metro’lar da biraz yoğun olabilir.

Havalimanın’dan Ulaşım

3 yıl önce Kuala Lumpur’a Singapur üzerinden Air Asia ile gittiğim için KLIA 2 terminaline gitmiştim. İstanbul’dan direkt Türk Hava Yolları ile veya aktarmalı olarak gidiyorsanız büyük ihtimal KLIA 1 terminaline ineceksiniz. Terminaller havalimanın çevresine dağılmış durumda. Uçağınıza da monorail hatları ile ulaşıyorsunuz. Ancak çıkışlar tek bir yerde toplanıyor. Eğer seyahatiniz süresince araç kiralamadıysanız, şehir merkezine gitmek için KLIA Express kullanabilir, havalimanı taksilerine binebilir, Uber veya Grab’den araç çağırabilirsiniz.

Eğer tek başınıza seyahat ediyorsanız KLIA Express’ten tek yön 60 MYR’ye bilet alıp şehre hızlıca ulaşabilirsiniz. KL Senrtal istasyonuna kadar giden KLIA Express hem temiz hem de rahat bir yolculuk deneyimi sunuyor. KL Sentral’den otelinize yakın geçen bir hatta aktarma yapıp metro ile otelinize ulaşabilirsiniz.

En az 2 kişiyseniz havalimanı taksisi hem daha rahat hem de çok daha ucuza denk geliyor. Uzun yol yorgunluğu üzerine valizlerle çok uğraşmadan rahat rahat otele gelmiş oluyorusunuz. Havalimanı taksisi için arrival katında havalimanı taksi kontlarına gidip gideceğiniz adresi belirtmeniz ve ödeme yapmanız gerekiyor. Bankoya gidip gideceğiniz yeri, gitmek istediğiniz araç türünü (lüks araç seçme seçeceği de var) ve kaç kişi olduğunuzu söylediğinizde size bir fiyat veriyorlar ve ödemeyi orada yapıyorsunuz. Sonra alacağınız belgeyi çıkışta teslim ettiğinizde sıradaki taksi gideceğiniz yere kadar götürüyor. Yok beni kazıklıyorlar mı, yolu mu uzattı, yoksa kaçırılıyor muyum gibi düşüncelere kapılmadan rahat rahat gideceğiniz yere varıyorsunuz. Biz 2 kişi bir çocuk ve valizlerle birlikte 87 MYR’ye otele geldik. Çok da rahat ve güvenli bir yol. Eğer trenle ulaşmaya çalışsaydık yaklaşık 140 MYR civarında tutacak, bir aktarma ve biraz da yürüme yolunu valizlerle kat etmemiz gerekecekti.

Havalimanından Grab veya Uber‘den araç çağırarak da istediğiniz yere gidebilirsiniz. Fiyat Grab’de arz talep dengesine göre belirlendiğinden taksiden ucuza da, pahalıya da gidebilirsiniz. Tahmini ücret tutarına o an bakıp bakıp karar verebilirsiniz. Akşam vakitlerinde şehir merkezine 65 MYR’ye kadar araç bulma imkanı var. (Son akşam overbook durumu vardı o nedenle bakmıştım. Ama uçakta yer açılınca binemedim.)

Şehir’de Ulaşım

Yukarıda bahsettiğim gibi Kuala Lumpur’da şehir içinde metro, monorail ve trenler olmak üzere yaygın bir raylı taşıma var. Ben şahsem iki ziyaretimde de hiç otobüs kullanma gereği hissetmediğim için o konuda çok bilgi sahibi değilim. Biz ailecek gidip çocuk arabası da taşıdığımız için uzak yerler için genelde Grab’den araba çağırdık. Fiyatlar değişken ama genel anlamda makul. Petronas Kuleleri ile KL Tower arasında kaldığımız için pek çok yere yürüyerek de gidebildik.

Grab ile seyahat gayet rahat ve keyifli. Sadece trafiğin yoğun olduğu saatlerde araç bulmak zor ve yüksek fiyattan aracı çağırmak zorunda kalıyorsunuz. Örnek olarak Batu Caves Mağarasına şehir merkezinden 20 MYR’ye giderken yine çok yakın mesafe olan Bukit Bintag’a da aynı ücretle gittiğimiz oldu. Metro çok daha ucuz. Gittiğiniz durak kadar ücretlendiriliyorsunuz. Örnek olarak KLCC‘den Masjid Jamek‘e 2.10 MYR’ye tek kişi seyahat edebiliyorsunuz.

Kuala Lumpur’a 3 yıl önce geldiğimde kur 1 MYR= 0,60 TL idi ve ülke genel anlamda çok ucuz gelmişti. Son gittiğimde kur neredeyse 1 MYR = 1 TL olduğu için eskisi kadar ucuz olmasa da ulaşım ve konaklama genel anlamda ülkemize nazaran çok daha uygun. Ben Uber’i kullanamadım. (Aktivasyon için gönderdiği SMS bir türlü gelmedi.) Ama Uber de ülkede agresif olarak pazarlama yapıyor. En az Grab kadar yaygın. Kısaca Kuala Lumpur’a gezmek için geldiğinizde şehir içinde ve yakın bölgelerde ulaşım sıkıntısı çekmezsiniz. Seyahat ile ilgili diğer konularda da yaşadığım deneyimleri aktarmaya devam edeceğim. Takipte kalın.

Kamil Mehmet ÖZKAN

Previous post

3 Yıl Sonra Yeniden Kuala Lumpur

Next post

Buenos Aires'e Gitmeden Önce Bilmeniz Gerekenler

The Author

Kamil Mehmet ÖZKAN

Kamil Mehmet ÖZKAN

Digital Transformation Evangelist, New Media, Speaker, Blogger, Büyük Dönüşüm, Zubuf

No Comment

Bir Cevap Yazın